- Szczegóły
Jak dbać o posadzki marmurowe?
Marmur od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Ze względu na szlachetność oraz elegancję uznaje się go za luksusowy materiał, który znajduje zastosowanie m.in. w aranżacji wnętrz. Wykonuje się z niego np. posadzki. Posadzki z marmuru świetnie prezentują się zarówno w minimalistycznych, nowoczesnych mieszkaniach, jak i tych urządzonych w klasycznym stylu. Poza tym dodają szyku również luksusowym biurom. Aby przez lata utrzymać nienaganny wygląd posadzek marmurowych, należy jednak o nie odpowiednio dbać. O tym, jak powinna wyglądać ich pielęgnacja, piszemy poniżej.
Jak czyścić i konserwować posadzki z marmuru?
Posadzki z marmuru oprócz tego, że zachwycają estetyką, wbrew pozorom są również bardzo praktyczne. Marmur jest trwałym materiałem, który przy odpowiedniej pielęgnacji, nie zmienia swojego wyglądu przez lata. Aby utrzymać posadzki marmurowe w dobrym stanie, należy pamiętać o ich regularnym czyszczeniu. Najważniejsza zasada odnosi się do tego, by przed każdym myciem marmuru, dokładnie go zamieść lub odkurzyć. Dlaczego zamiatanie powierzchni jest ważne? Drobinki piaski pozostałe na podłodze, podczas mycia mogą ją zarysować. W celu uniknięcia mikrouszkodzeń powierzchni lepiej się ich pozbyć, zanim w ruch pójdzie mop. Marmur można czyścić przy użyciu specjalnych preparatów do naturalnych kamieni albo po prosto korzystać z wody i detergentów dostępnych w sklepach.
Dwa razy do roku warto jednak powierzchnię zaimpregnować przy użyciu odpowiednich środków, które stworzą warstwę ochronną przed zarysowaniami. Arylowanie marmurów oraz czyszczenie posadzek w obiektach prywatnych, biurowych i przemysłowych oferuje EPS - firma sprzątająca z Trójmiasta. W przypadku widocznych uszkodzeń posadzki marmurowej można też zdecydować się na renowację. Marmur można polerować oraz szlifować, zdzierając wierzchnią warstwę kamienia oraz wyrównując nierówności powstałe wskutek zarysowań. Dobrym rozwiązaniem jest też poddanie posadzek z marmuru procesowi krystalizacji, który polega na aplikacji środków chemicznych, które zwiększają wytrzymałość kamienia.